preloader
slider-exhibition 1
slider-exhibition 2
slider-exhibition 3

slider-exhibition 4
slider-exhibition 5
slider-exhibition 6

slider-exhibition 7
slider-exhibition 8

Fikret Muallâ | Sainte-Anne Desenleri

"Sainte-Anne hastanesinde yazılmış çizilmiş küfürler üstüne verdiğim örnekler çoğaltılabilir. Gel gelelim, bu hastaneyi kısaca anlatmam gerek: Upuzun bir yolun ucunda, kentin göbeğine yerleşmiş, iyi ve yaygın bir gözdağı niteliğindedir. Fransız burjuvazisi, hapishanelerini ve tımarhanelerini, daima şehrin en görünür yerine dikmiştir, “duyduk duymadık” der gibi... evet, toplumsal baskı mekanizmasının anıtlarıdır bunlar.

Muallâ’nın 1953 olayları sert oldu. Çıkrık Çıkmazı’ndaki kapıcı karısını yatıştırmaya çalıştıksa da, fayda vermemişti. Günlerce kafayı çeken Fikret, yabancı düvellerin ajanlarıyla çevrildiğine, hele sarı saçlı bir komşu güzeli tarafından adım adım izlendiğine inanıyordu.... Düşmanları onu öldürebilirlerdi, kendini savunmak için biriktirdiği şişelerle altıncı kattan aşağılara endaht etmişti bir seferinde... Polis karışmıştı işe. Sainte - Anne’ı boylamıştı böylece. Alkolikler bölümündeydi, dostlarla onu gidip bulduk, elden geldiği kadar oyaladık.

Fikret Muallâ, kendini çizgilerle tedavi ediyordu. Sıkıntısını, acısını, korkusunu dışavurmakla yeniyordu. Bugün çoğu bende bulunan ve Fikret Muallâ’nın mora çalan mavi mürekkeple çizdiği resimler, Sainte-Anne’ın avlularını, koğuş içlerini, yan yana yataklarını, yataklarda büzülüp kalmış insanlarını, kapanıklığın o müthiş kederini yansıtıyorlardı...

“Boyuna sıkıntıdan patlıyorum” diyordu Muallâ. Fakat çiziyordu ve bu çizgiler – bence – bugüne dek kimsenin çizmediği kadar güçlü tutukluluk belgeleriydi, acımasız, kupkuru, kesin çizgiler... Şaheserler. "

Abidin DİNO

Tarih 10.06.2016 - 30.08.2016